SEO

SEO için En İyi 4 Anahtar Kelime Araştırma Aracı

Anahtar kelime araştırması, sitenize artan trafik için oldukça önemlidir. Arama trafiğinizi organik olarak artırmak için mükemmel içeriği yazmanıza yardımcı olur.

Buradaki zorluk, özellikle SEO’da (Arama Motoru Optimizasyonu) daha yeniyseniz, doğru anahtar kelime araştırma aracını bulmanın zor olacağıdır.

Bu yazıda, SEO için en iyi 4 anahtar kelime araştırma aracı konusundan bahsedeceğiz.

SEO için En İyi 4 Anahtar Kelime Araştırma Aracı

Anahtar Kelime Araştırma Aracı nedir?

Bir anahtar kelime araştırma aracı, insanların Google, Bing, Yandex vb. arama motorlarında aradıkları konu fikirlerini bulmanıza yardımcı olur.

Bu, müşterilerinizin aradığı içerik fikirlerini bulmanıza yardımcı olur. Ardından, içerik stratejinizi bu konuları blog yazılarınızda ve açılış sayfalarınızda kapsayacak şekilde planlayabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırma araçları, rakiplerinizin en üst sıralarda yer aldığı hem temel anahtar kelimeleri  görmenize yardımcı olur. Ardından, bu anahtar kelimeleri hedeflemek ve trafik çekmek için içeriğinizi geliştirebilirsiniz.

Şimdi, kullanabileceğiniz SEO için en iyi anahtar kelime araştırma araçlarına bir göz atalım.

1. SEMrush

SEMrush , anahtar kelime araştırması yapmak ve SEO sıralamanızı iyileştirmek için eksiksiz bir SEO araç paketidir.

Anahtar Kelimeye Genel Bakış aracını kullanarak, bir anahtar kelime yazabilir ve bilmeniz gereken her şeyi görebilirsiniz. Bu, anahtar kelimeyi kaç kişinin aradığını (aylık arama hacmi), popülerliğinin artması ya da daha az popüler hale gelmesi gibi.

Aşağı inerek, kullanmak isteyebileceğiniz diğer benzer anahtar kelimelerin bir listesini ve organik arama sonuçlarının bir listesini görebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin anahtar kelime için nerede sıralandığını öğrenebilirsiniz. Bu anahtar kelimeyi PPC reklamcılığında (tıklama başına ödeme reklamları) kullanan Google Ads’e de göz atabilirsiniz.

Ayrıca organik arama terimlerini, anahtar kelime verilerini ve diğer organik trafik ölçümlerini görmek için herhangi bir rakibin web sitesini Etki Alanına Genel Bakış bölümüne yazabilirsiniz.

Organik Araştırma sekmesine tıklarsanız, alakalı anahtar kelimeleri, rakibinizin arama motoru sıralama pozisyonlarını (serpler), trafik değerini (tbm)  görebilirsiniz.

Dünyanın en iyi pazarlamacıları, SEMRush’ı 1 numaralı anahtar kelime araştırma aracı olarak görüyor. Eksiksiz araçları içerik pazarlaması, dijital pazarlama, sosyal medya ve daha pek çok konuda size yardımcı olabilir.

2. AnswerThePublic

AnswerThePublic , diğer anahtar kelime araştırma araçlarının çoğundan biraz farklıdır. Anahtar kelimeleri görsellik açısından güzel  sunarlar, bunları bir listede görebilir veya sonuçların bir .csv dosyasını indirebilirsiniz.

SEO ve anahtar kelime araştırmasına yeni başlıyorsanız , o zaman bu denemek için harika bir seçenek olacaktır, çünkü bu aracı kullanmak için bir hesap oluşturmanıza bile gerek yoktur. Sadece anahtar kelimenizi yazın ve karşınıza ne çıktığına bakın.

AnswerThePublic’ten anahtar kelime sonuçları, Google ve Bing’in otomatik önerme / otomatik tamamlama özelliklerine dayanmaktadır. Google’da aramak için bu anahtar kelimelerden herhangi birini tıklarsanız yeni bir sekmede açılır.

AnswerThePublic’in ücretsiz sürümü, blog yazarları için harika bir tercih olacaktır. Ancak, düzenli olarak anahtar kelime araması yapıyorsanız, profesyonel planına ihtiyacınız olacak.

3. Ubersuggest

Ubersuggest , arama hacmi verileri, anahtar kelime önerileri, anahtar kelimenizin sıralanmasının ne kadar zor olacağına dair bir fikir (anahtar kelime zorluğu) ve daha fazlasını sunan Neil Patel’in ücretsiz bir aracıdır.

İlgili anahtar kelimeler için çok sayıda öneri görmenin yanı sıra, bu anahtar kelime için en iyi 100 Google sonucunun bir tablosunu, tahmini ziyaretler, geri bağlantı sayısı, etki alanı puanı ve toplam sosyal paylaşım sayısı ile birlikte görüntüleyebilirsiniz.

İçerik Fikirleri altında ayrıca anahtar kelimenizle ilgili içeriği gösterir, aylık tahmini ziyaretleri, geri bağlantıları ve Facebook ve Pinterest’teki paylaşım sayısını listeler.

Google hesabınızla Ubersuggest’te oturum açarsanız, daha fazla anahtar kelime önerisi, günlük sıralama takibi ve kişiselleştirilmiş SEO önerileri alabilirsiniz. UberSuggest, iş akışınızı iyileştirmenize yardımcı olabilecek bir Chrome uzantısıyla birlikte gelir.

4. Google Ads

Google Ads, reklamlarını Google’da yayınlamak isteyen reklamverenler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak yine de SEO için yararlı bir araçtır ve diğer ücretli araçların aksine, kullanımı ücretsizdir.

Google Ads hesabınız üzerinden Anahtar Kelime Planlayıcı’ya eriştiğinizde, herhangi bir anahtar kelimeyi yazabilir ve kaç aylık araması olduğuna ilişkin (yaklaşık olarak) verileri görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca arama yaptığınız kelime ile alakalı anahtar kelime fikirlerinin uzun bir listesini de göreceksiniz.

Bu makalenin SEO için en iyi anahtar kelime araştırma araçlarını bulmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Dilerseniz daha önce yazmış olduğumuz WooCommerce’de Ücretsiz Kargo Çubuğu Nasıl Eklenir yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Wordpress Hosting

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı