Wordpress

WordPress Spam Yorumları Engellemenin 12 Yolu

Bu yazımızda , WordPress’teki spam yorumlarını engellemek için en iyi WordPress yorum spam eklentilerini ve yararlı ipuçlarını paylaşacağız. Bu ipuçları size çok zaman kazandıracak ve web sitenizdeki yorum spam’larını önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır.

WordPress Spam Yorumları Engellemenin 12 Yolu

WordPress Spam Yorumlarını Engelleme Nedenleri

Spam yorumların amacı, arama motorlarında sıralanmak ve aynı zamanda şüpheli olmayan ziyaretçilerden yanlışlıkla tıklama almaktır.

Ancak tüm yorum spam’ları botlar tarafından gönderilmez. Gerçek kullanıcılar tarafından gönderilen spam yorumları da vardır. Konu dışı yazılmış ve kötü yorumları yakalamak zordur ve genellikle üçüncü taraf web sitelerine bağlantılar içerir.

Web sitenizi izlemiyorsanız ve bu yorumlar yayınlanırsa, hem gerçek kullanıcılarınız hem de arama motorlarınız onları görebilir.

Bu, web sitenizin itibarını etkiler. Kullanıcılar, web sitenizin düşük kaliteli veya spam web sitesi olduğunu düşünür.

Arama motorları, kötü amaçlı yazılım ve virüs dağıtan web sitelerine bağlantılar bulursa web sitenizi güvensiz olarak da işaretleyebilir.

1. WordPress’te Yorum Moderasyonunu etkinleştirin

Öncelikle web sitenizde hiçbir yorumun sizin onayınız olmadan yayınlanmadığından emin olalım. Bu adım, yorumların herhangi bir filtreyi atlamamasını sağlayacak ve ayrıca web sitenizde hangi yorumların görüneceği konusunda tam kontrol sağlayacaktır.

Bu çözüm, hukuk firmaları, muhasebe vb. Gibi ticari web siteleri için şiddetle tavsiye edilir.

Başlangıç bölümünden Ayarlar »Tartışma kısmına girerek, ‘Bir yorum görünmeden önce’ bölümüne gidin ve ‘Yorum manuel olarak onaylanmalıdır’ seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri kaydet’ butonuna tıklamayı unutmayın.

Tüm WordPress yorumlarınız artık denetlenecek ve web sitenizde görünmeden önce her yorumu manuel olarak onaylamanız gerekecek .

2. Akismet Anti-spam Korumasını Etkinleştirin

Akismet , WordPress ile önceden yüklenmiş olarak gelen bir anti-spam eklentisidir. Web sitenizdeki tüm WordPress yorumlarını spam önleme veritabanı aracılığıyla filtreler ve en yaygın spam yorum türlerini yakalar.

Akismet ücretsiz bir eklenti olarak mevcuttur, ancak API anahtarları için kaydolmanız gerekir. Kişisel bir blog veya küçük bir web sitesi için ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

3. Sucuri ile Spam Yorumları Engelleme

Akismet çok sayıda spam yorumu yakalayabilirken, spam yapanların web sitenize erişimini engelleyemez. Spam göndericilerin yorum göndermeye yönelik çok fazla isteği web sitenizi yavaşlatabilir ve performansı etkileyebilir.

Sucuri burada devreye giriyor. Şüpheli istekleri web sitenize ulaşmadan önce engellemenizi sağlayan en iyi WordPress güvenlik duvarı eklentisidir .

Otomatik botların ve komut dosyalarının yorum göndermesini önleyebilirler. Sucuri , sunucularınızdaki yükü ve aldığınız spam yorumlarının sayısını azaltır.

4. Spam Botlarını Yakalamak için Honeypot’u Kullanma

Honeypot teknolojisi, spam’ları kendilerini tanımlamaları için etkili bir yöntemdir. Tanımlandıktan sonra yorumları engellenebilir.

Öncelikle Antispam Bee eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Etkinleştirmenin ardından Ayarlar »Antispam Bee sayfasına gidin ve Honeypot tarafından yakalanan tüm yorumlar için spam olarak işaretleme seçeneğini tıklayın.

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet butonuna tıklamayı unutmayın.

Eklenti artık kötü spam botlarını yakalamak için bal küpü tekniğini kullanacak. Ayrıca, IP adresini WordPress yorum kara listenizden doğrulamak, bbcode’a bakmak, yerel spam veritabanına bakmak ve daha fazlası gibi diğer antispam filtresine de sahiptir.

5. Google reCAPTCHA Doğrulaması ekleyin

WP Comments eklentisinde reCAPTCHA kullanarak , yorum formlarınızda Google reCAPTCHA sınamasını etkinleştirebilirsiniz.

ReCAPTCHA, robotlar ve insan kullanıcıları ayırt etmek için kullanılan bir teknoloji olan gelişmiş bir CAPTCHA biçimidir. CAPTCHA, “Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak için Tamamen Otomatikleştirilmiş Genel Turing testi” nin kısaltmasıdır.

Google, kullanıcıların onay kutusu butonuna tıklayarak kimliklerini doğrulamasını kolaylaştırır.

Spambotlar için, bu teknolojinin atlanması oldukça zordur çünkü Google bir spam bot tespit ettiğinde, onlara çok daha zor bir işlem çıkarır.

6. Web Sitesi URL Alanını Yorum Formundan Kaldırma

Yorum formundaki URL alanı yalnızca spam gönderenleri (hem otomatik hem de insan) değil, aynı zamanda tartışmaya kesinlikle hiç ilgisi olmayan kişileri de engeller.

Aşağıdaki kodu WordPress temanızın functions.php dosyasına veya siteye özel bir eklentiye eklemeniz yeterlidir .

1
2
3
4
5
function wpb_disable_comment_url($fields) {
unset($fields['url']);
return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','wpb_disable_comment_url');

Bu kod, WordPress yorum formu alanlarını filtreler ve web sitesi alanını formdan kaldırır.

Yukarıdaki kodu yüklemek için FTP yoluyla WordPress barındırma hizmetinize giriş yapmanız gerekecektir .

7. Medya Eklerinde Yorumları Devre Dışı Bırakın

WordPress, kullanıcıların bir resmi görebileceği ve yorum bırakabileceği resim eki sayfalarını otomatik olarak oluşturur.

Görsellerinizi ek sayfasına bağlarsanız, bir süre sonra, yorumların etkinleştirildiği birçok ek sayfanız olacaktır.

Görüntüler içeriğinizin merkezi bir parçasıysa, sorun değil. Ancak, kullanıcıların görseller hakkında yorum yapmasını istemiyorsanız, medya ekleriyle ilgili yorumları kapatmalısınız.

Bunu yapmanın en kolay yolu Disable Comments eklentisini yüklemektir . Etkinleştirdikten sonra, Ayarlar »Yorumları Devre Dışı Bırak sayfasına gidin ve ‘Medya’ seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Ayarlarınızı düzenledikten sonra değişiklikleri kaydet butonuna tıklayın. Eklenti artık WordPress medya dosyalarınız ve eklerinizle ilgili yorumları devre dışı bırakacak .

8. Yorumlarda HTML’yi Devre Dışı Bırakın

Yorumlarda bağlantıları önlemek için bir başka kullanışlı yöntem de yorumlarda HTML’yi devre dışı bırakmaktır. HTML, WordPress yorumlarındaki spam bağlantılarını gizlemek için kullanılabilir.

Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye eklemeniz yeterlidir .

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
    function wpb_comment_post( $incoming_comment ) {
    $incoming_comment['comment_content'] = htmlspecialchars($incoming_comment['comment_content']);
    $incoming_comment['comment_content'] = str_replace( "'", ''', $incoming_comment['comment_content'] );
    return( $incoming_comment );
    }
    function wpb_comment_display( $comment_to_display ) {
     $comment_to_display = str_replace( ''', "'", $comment_to_display );
     return $comment_to_display;
}
add_filter( 'preprocess_comment', 'wpb_comment_post', '', 1);
add_filter( 'comment_text', 'wpb_comment_display', '', 1);
add_filter( 'comment_text_rss', 'wpb_comment_display', '', 1);
add_filter( 'comment_excerpt', 'wpb_comment_display', '', 1);
remove_filter( 'comment_text', 'make_clickable', 9 );

9. Minimum ve Maksimum Yorum Uzunluğu

Spam yorumları önlemenin başka bir yolu, minimum ve maksimum yorum uzunluğu ayarlamak için Yoast Comment Hacks eklentisini kullanmaktır.

Bir spam göndericinin tek bir kelime ile saatte yüzlerce yorum bıraktığı bir spam yorum sorunuyla karşılaştık ”merhaba” olarak yaptığı yorum Akismet ve Sucuri tarafından doğal göründüğü için bunu engelleyemediler. Antispam bee honeypot, spam göndericiyi yavaşlattı, ancak o da saldırıyı tamamen engelleyemedi.

Yoast Comment Hacks eklentisini etkinleştirdik ve minimum yorum uzunluğunu belirledik. Bu, kullanıcıyı tek kelimelik bir mesaj yerine daha anlamlı bir yorum bırakmaya zorlar.

10. WordPress’te Geri İzlemeleri Devre Dışı Bırakın

Yorum SPAM’ının büyük bir kısmı geri izlemelerdir. Çoğu blog için geri izlemelerin etkinleştirilmesi gerekli değildir. Geri izlemeleri blogunuzun tamamında veya tek bir gönderide devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. Bu, yorum SPAM’ı önemli ölçüde azaltmanın kolay bir yoludur.

Yukarıdaki seçeneği Ayarlar »Tartışma bölümünü ziyaret ederek bulabilirsiniz . Bu, sitenizin tamamı için geri izlemeleri kapatır.

11. Eski Gönderilere Yapılan Yorumları Kapat

WordPress, eski gönderilerdeki yorumları kapatmanıza izin verir. Bu, özellikle haberler veya etkinlik web siteleri gibi tam zamanında içerik yayınlayan web siteleri için yararlıdır.

Ayarlar »Tartışma kısmına gidin, ‘Diğer yorum ayarlarının altında’ Şundan daha eski makalelerdeki yorumları otomatik olarak kapat ‘seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğin yanındaki kutuyu işaretleyin ve yorumların bir gönderide görüntülenmesini istediğiniz gün sayısını girin.

WordPress artık bu seçenek için tanımladığınız gün sayısından daha eski yayınlardaki yorumları otomatik olarak kapatacak. İhtiyaç duyarsanız, yorumların açık kalmasını istediğiniz tek tek gönderiler için WordPress yorum son tarihini geçersiz kılabilirsiniz .

12. Yorumları Kapat

WordPress sitenizde yorumlara ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız veya yorum denetimi elinizden çıktıysa, WordPress’teki yorumları her zaman kapatabileceğinizi unutmayın. Tek yapmanız gereken Ayarlar »Tartışma kısmına gitmek ve ‘İnsanların yeni makaleler hakkında yorum göndermesine izin ver’ seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırmak .

Ayrıca, yalnızca Ayarlar »Tartışma sayfanızdaki kutuyu işaretleyerek kayıtlı kullanıcılar için yorum yapabilirsiniz.

Dilerseniz daha önce yazmış olduğumuz WordPress Sesli Metin Nasıl Eklenir ? yazımızı okuyabilirsiniz.

Wordpress Hosting

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı