Genel

Blog Nasıl Açılır?

Bir blog açmak, çoğu kişi için zor ve korkutucu görünebilir. Ancak blog nasıl açılır rehberi ile yeni bir blog açmak için ilk adımı atabilir ve siz de blog yazmaya başlayabilirsiniz.

Blog Nedir?

Kısaca blog; genellikle blog yazısı olarak da bilinen yazılı içeriğe odaklanan bir web sitesi türüdür. Popüler kültürde en sık haber bloglarını veya ünlü isimlerin blog siteleri bilinir. Ancak bu konuda bir sınır olmadığı gibi akla gelebilecek herhangi bir konuda başarılı bir blog açabilirsiniz.

Blog yazılarında yazarlar genellikle doğrudan okuyucularıyla bağlantı kuracakları bir kişisel bakış açısıyla yazarlar. Ek olarak, blogların çoğunda okuyucuların blog yazarıyla iletişim kurabildiği yorumlar bölümü de vardır. Yorumlar bölümünde okuyucularınızla etkileşime girmek, blog yazarı ile okuyucu arasındaki bağlantıyı daha da ilerletmeye yardımcı olur. Bu bakımdan blog açmanız aslında sizin için çok farklı, yeni alanları da yaratacaktır.

blog nasıl açılır ?

 

Blog Nasıl Açılır?

Kolayca blog oluşturmanıza yardımcı olacak basit adımları takip ederek, blog açmanın ne kadar olduğunu keşfedebilirsiniz.

Bir blog açmayla ilgili en büyük hatalardan biri de başarılı olmak için iyi bir yazar olmanız gerektiğidir. İnsanlar bir şeyler hakkında kişisel bir bakış açısı ve deneyimi öğrenmek için blog sitelerini okurlar. Bu yüzden çoğu blog yazarı gayri resmi bir dille konuşma tarzında yazar. Blog yazarı olarak başarılı olmak için tek şeye ihtiyacınız olacak: tutkunu olduğunuz bir konu (ya da konular). Blog açmak için 4 adımı takip edebilirsiniz.

  1. Bir blog adı seçin. Sizi ve blogunuzu en iyi anlatacak bir ad bulmaya çalışın.
  2. Blogunuz için hosting alarak kurulumları tamamlayın.
  3. Blogunuzu özelleştirin. Ücretsiz tema iyi bir başlangıç olabilir.
  4. İlk gönderinizi yazın ve yayınlayın.

1. Adım: Blog Adı Seçimi

İyi bir blog adı bulmak için ilk adım konunuzu seçmek. Ne hakkında blog yazacağınızdan emin değilseniz, öncelikle bunu netleştirin ve sonrasında birinci adımı yeniden ele alın. İyi bir blog adı, açıklayıcı olmalıdır. Böylece potansiyel okuyucular blogunuzun adından tam olarak ne olduğunu anlayabilir.

Belirli bir konuyla ilgili blog yazıyorsanız, kesinlikle bunu blog adınıza bir şekilde dahil etmek isteyeceksiniz. Bazı blog adı fikirleriniz olduğunda, bir etki alanı uzantısı seçmeniz gerekir.com etki alanı uzantısı en çok tercih edilendir. Ancak.net veya.org da tercih edilebilir. Bu sizin için bir engel, sorun teşkil etmeyecektir.

2. Adım: Blogunuzu Açma

İsim seçtikten sonra blog sayfasını online platforma taşıyabilirsiniz. Genelde bloglar için WordPress en kolay ve zengin seçenekler sunan bir platformdur. Siz de WordPress ile blog açarak bloglamaya başlayabilirsiniz. WordPress seçimi sonrasında bir hosting almanız yeterlidir. Türkiye’de WordPress hosting üzerine hizmet veren çok sayıda firma var. Bu firmalardan birisini seçerek temel hosting paketleriyle işleme başlayabilirsiniz.

Hosting sorunu çözüldükten sonra ise basit bir kurulum ile WP sitenizi hazır hale getirebilirsiniz. Softculous olarak WordPress kurulumunu kolay bir şekilde yapabileceğiniz hizmeti sunan hosting firmalarını öncelikli olarak değerlendirmelisiniz. Böylece Cpanel girişinden Softculous > WordPress adımlarını takip ederek tek bir tık ile kurulumları tamamlayabilirsiniz.

3. Adım: Blogunuzu özelleştirin

Kurulum sırasında belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile sitenizin yönetim paneline girebilirsiniz. Panele giriş konusunda bilginiz yoksa alan adınızın sonuna /wp-admin yazarak giriş ekranına erişim sağlayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra WordPress yönetici alanında olacaksınız. Blogunuzda istediğiniz değişiklikleri yapabileceğiniz yer burasıdır ve tüm ayarlara ulaşabilirsiniz.

WordPress’te blog düzenleri Temalar olarak bilinir. Temanızı değiştirmek için soldaki menüden Görünüm sekmesine tıklayın. Blogunuzda zaten çeşitli temaların kurulu olduğunu göreceksiniz: Yirmi Onyedi, Yirmi Onaltı, vb. bunlar WordPress’in temel temalarıdır.

Bu temaları sırayla denerek sitenizi görüntüleyebilirsiniz. Eğer yeterli değilse, alternatif temaları kurarak, sitenizi daha farklı hale getirebilirsiniz. Blogunuzun tüm tasarımını tek bir tıkla istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Yeni temalar için Yeni Tema Ekle adımlarını takip edebilirsiniz.

4. Adım: Blog yazısı nasıl yazılır ve yayınlanır?

Soldaki menüden yazılar seçeneğine gidin. Burada ilk yazı yer alacaktır. Bunu silerek, Yeni Ekle seçeneği ile yeni yazınızı yazmaya başlayabilirsiniz.  Yazınıza bir resim eklemek istiyorsanız, Resim Ekle simgesine tıklayın ve bilgisayarınızdan bir resim yüklemek için Yükle ye tıklayın. Bir sonraki ekranda resim boyutunda ayarlamalar yapabilirsiniz. Yayınınızı tamamladıktan sonra yayınlamak için ekranın sağ üst tarafındaki yayınla düğmesine tıklayın.

Tebrikler! Artık kendi blogunuzu nasıl açabileceğiniz ve içeriklerinizi nasıl yayınlayacağınızı biliyorsunuz!

Eğer hobi amaçlı ya da farklı amaçlarınız yoksa temel olarak yazılarınızı bu şekilde yazarak yayınlayabilirsiniz. Daha ileri seviyeler için SEO, site içi ve dışında yapılacak diğer çalışmalar hakkında araştırmalar yapabilir, Google servisleri ile nasıl çalışacağınızı öğrenebilirsiniz.

Wordpress Hosting

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı