SEO

Şirket İsmi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Yeni işletmeniz için mükemmel bir isim bulmak gerçekten zor olabilir. Bu seçimi doğru yapabilmeniz için sizlere şirket ismi seçerken nelere dikkat edilmeli konusundan bahsedeceğiz.

Ücretsiz bir şirket ismi oluşturucusu kullanmak, mükemmel bir isim bulmanız için size yardımcı olacak harika bir yöntem olabilir.

Şirket İsmi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hadi şimdi şirket isminizi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bir göz atalım.

1. İsminizi Kısa ve Basit Seçin

Şirket isminizi seçerken bu isim ne kadar kısa olursa o kadar iyi olacaktır. Kısa ve basit isimler web site kullanıcılarının daha çok akıllarında kalacağı için bu maddeye mutlaka dikkat edin. Kolay telaffuz edilmesi ile birlikte kısa olması logo ve marka çalışmalarında da birçok kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca bu isimin içerisinde özel karakterlerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Gün geçtikçe yeni firmalar kuruluyor bu da isim bulma konusunda zorluk yaşanmasına neden oluyor. Siz de  yaptığınız iş ile özdeşleşecek yeni ve yaratıcı isimler bulmaya özen göstermelisiniz.

2. İş Fikrinizle İlişkili Anahtar Kelimeleri Listeleyin

Markanız için uygun olan kelimeleri ya da ifadelerin neler olduğunu doğru belirleyin.

İşletmenizin ne yapacağı konusunda henüz net değilseniz eğer şimdi onu tanımlayarak aklınızda netleştirmeniz gerekiyor.

Aşağıda belirtmiş olduğumuz sorulardan yararlanarak aklınızdaki soru işaretlerinden kurtulmanız mümkündür.

  • Nasıl iş yapıyorsun: Hızlı mı ? Ekonomik mi ? Ustalıkla mı ?
  • Kimin için iş yapıyorsunuz: Küçük işletmeler için mi ? Profesyoneller için mi? Yeni başlayanlar için mi ?

Aklınıza gelen tüm kelimelerin bir listesini yapın. Markanızı daraltırken aynı zamanda eş anlamlı kelimeler (ilgili kelimeler) bulmaya çalışın. Örneğin, “küçük işletmeler için uygun maliyetli pazarlamanız”, “yeni başlayanlar için bütçe dostu reklamcılık” haline gelebilir.

Eğer aklınıza bir fikir gelmiyorsa, rakiplerinizin kullandığı şirket adlarına ve sloganlara bir göz atın. Kendilerini tanımlamak için hangi kelimeleri ve cümleleri kullanıyorlar? İşletme isimleri markalarına nasıl uyuyor? Bunları aklınızda netleştirin.

Herhangi bir rakibin adını veya sloganını kopyalamanız doğru değildir, ancak yeni bir şirket adı fikriyle size ilham verdiğini fark edebilirsiniz.

2. Çok Sayıda İşletme Adı Fikri Bulun

İşletmenize isim vermeye çalışırken, bu ismin mükemmel olmasını istiyorsunuz..

Mümkün olduğunca çok seçenek bulun. Arkadaşlarınızdan veya ailenizden de isim önerilerini sormak isteyebilirsiniz. Harika bir yeni işletme adı bulmasalar bile, yine de sizin için bazı fikirler uyandırabilirler.

3. İşletme Adınızı Açıkça Belirleyin

Müşterilerin sizi ve işinizi ciddiye almasını istiyorsanız eğer net bir işletme ismi seçme konusunda

Komik işletme isimleri müşterilerin kafasını karıştırabilir. İşletmeniz ile ilgili olduğu görünmeyen bir alan adı, sitenizin Googles sıralamasında yükselmesine yardımcı olmaz. Şirketinizin adını anlamlı bir şey yapmanız tanınırlığı açısından etkili olacaktır.

4. Diğer İşletmelerin Ticari Markalarını İhlal Etmeyin

Başka birinin ürün veya hizmetiyle ilgili bir işletme yaratıyorsanız, şirketinizi nasıl adlandırdığınız konusunda ekstra dikkatli olun.

Örneğin sitemizin adı Wploji’dir. Konu WordPress ile ilgili, ancak site adına “WordPress” yerine “Wploji” ismini kullanıyoruz. Bunun nedeni, “WordPress” in tescilli bir ticari marka olmasıdır ayrıca WordPress logosu ile ticari markasının nasıl kullanılacağına ilişkin kurallara uymamız gerekir .

Bir marka adı oluşturucu kullanırken, ticari markalı kelimeler girmekten kaçının. Bu sayede, ad önerilerinizin hiçbiri telif hakkını ihlal etmez.

5. Bir İşletme İsmi Oluşturucu Kullanın

Şirket isminizi oluştururken tercih edebileceğiniz çok sayıda şirket ismi oluşturma aracı vardır. Özelliklerine göre farklılık gösteren araçları araştırarak kendinize uygun olanı kullanabilirsiniz. İşiniz için en uygun ve en dikkat çekici ismi bulmanız bu araçlar sayesinde mümkündür.

6. Alan Adı Uzantınızı Doğru Tercih Edin

Şirketinize uygun olan alan adını seçtikten sonra bir de alan adı uzantısı belirlemeniz gerekiyor. En çok tanınan ve en çok kullanılan .com alan adı uzantısı ilk tercihiniz olmalıdır. Eğer belirlediğiniz alan adı .com seçilince dolu olduğu söyleniyorsa hemen bu isimden vazgeçmeyin. Çünkü bir çok alan adı sahibi sahip oldukları alan adlarını uygun fiyatlara satmayı düşünebiliyorlar.

Bu gibi durumlarda belirlediğiniz alan adından vazgeçmek yerine satılıp satılmadığını kontrol edin eğer satılmıyorsa tekrar şirketinize uygun olan alan adını aramaya başlayabilirsiniz.

Umarız Şirket İsmi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli  başlıklı yazımız şirket isminizi en doğru şekilde bulmanıza yardımcı olmuştur.

Dilerseniz daha önce yazmış olduğumuz En İyi 3 WordPress Popüler Gönderi Eklentisi  yazımızı okuyabilirsiniz.

Wordpress Hosting

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı