Genel

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

Ücretsiz blog nasıl açılır, yazı yazmak, blog sahibi olmak isteyenler için ücretsiz seçenekler değerlendirilebilir. Ücretsiz blog nasıl açılır rehberi ile ücretsiz bir şekilde blog sahibi olacağınız yerleri öğrenerek, yeni bloglarınızı açabilirsiniz.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak için dünya genelinde en popüler servisler şöyle;

 1. WordPress
 2. Wix
 3. Weebly
 4. Medium
 5. Ghost
 6. Blogger
 7. Tumblr
 8. Jimdo

WordPress

WordPress.org, ücretsiz blog siteleri arasında liderlerden birisi. Ücretsiz platformda istediğiniz kadar blog yayını yapabilirsiniz. Ücret ödemeden yapabileceğiniz bu işlemleri istediğiniz zaman ücretli paketlerle daha da geliştirmeniz mümkün. Ücretsiz paket dahilinde WordPress ile elde edilecek özellikler ise şöyle;

 • Ücretsiz alan adı
 • 50 GB disk alanı
 • Sınırsız bant genişliği
 • Ücretsiz SSL
 • Hesap başına 100 MB e-posta desteği

WordPress’in kullanıldığı sistemde, kişilerin ilgili sistemi indirerek kendi alanlarında kurması da yine mümkün olsa da bu tip durumlarda bir alan adı ve hosting ihtiyacı olacaktır. Ücretsiz olarak sunulan alan adları ve sponsor hosting gibi çözümlerle de bu tip kurulumlar ücretsiz hale getirilebilir.

Wix

Wix, daha fazla kontrole sahip olabileceğiniz ücretsiz bir web sitesi oluşturucusudur. Bu platformun ana özelliği, sürükle ve bırak seçenekleriyle gelmesidir. Bu nedenle arka uçta hiçbir şeyle uğraşmanıza gerek kalmaz. Tasarım; hem yeni başlayanlar hem de ileri düzeyler tarafından kullanılabilen kolaylıktadır. Üstelik çok fazla seçeneğin olması da kişilerin farklı tasarımlara sahip bloglar kurmasını sağlar.  Wix hakkında en önemli detay, ücretsiz barındırma sunmasıdır. Bu yüzden sadece blog düzenini ayarlamanız, şablon seçmeniz yeterli olacaktır.

Kayıt olduktan sonra sayfalarınıza multimedya widget’larından arka planlara, menülere, tipografiye, formlara, video kutularına vb. öğeler ekleyebilirsiniz. Sitenin hazır olduğunu düşündüğünüzde ise yayınlaya tıklayarak hemen aktif hale getirebilirsiniz.

Weebly

Weebly, blog yazmak isteyenler için de cazip durumda. Ürün satmak, portföy yönetmek ya da diğer amaçlarla kullanabileceğiniz web sitelerini de oluşturabilirsiniz. Sürükle ve bırak desteği sunan WYSIWYG editörü ile yapacaklarınızın herhangi bir sınırı yoktur. Kenar çubukları, medya içerikleri, formlar, reklam alanları, sosyal medya simgeleri, bülten aboneliği gibi pek çok özelliği Weebly’de kullanabilirsiniz. Ücretsiz planda, beş özel sayfa, bir Weebly uzantılı alan adı, 500 MB depolama alanı ve reklam alanları sunulur.

Medium

Medium, çeşitli konularda milyonlarca blog sayfasına sahiptir. Diğer ücretsiz blog sitelerinin çoğunun aksine Medium’un en büyük avantajı ziyaretçi kitlesidir. Platform ayda 60 milyon okuyucuya sahiptir. Bu sayede içeriklerinizin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi mümkündür. Kullanımı üstelik oldukça basit. Kaydolduktan kısa bir süre içerisinde yazmaya başlayabilirsiniz.

Ghost

WordPress benzeri bir bloglama sistemine sahiptir. Ghost yazılımı ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir. Aynı zamanda Ghost’da bir yayın oluşturmak kolaydır. Basit ve minimalist bir editör üzerinden yönetimi kolayca yapabilirsiniz. Ekranın sağ tarafında yer alan canlı ön izlemesi ise kontrol ve değişiklikler için kolaylık sağlar.

Blogger

Blogger, popülerliği son yıllarda azalmasına rağmen, en eski, ücretsiz blog alanlarından birisidir. Sadece kişisel bloglar için değil, diğer web siteler için de idealdir. Ancak profesyonel kullanım için çok uygun olmayacaktır. Diğer platformlar gibi çalışır. Kullanmak için önce bir hesap oluşturmanız gerekir.

Hesap oluşturduktan sonra (ki bu basittir), varsayılan temalardan birini seçmeniz ve yazılarınızı yazmanız yeterli olacaktır. Blogger; gelişmiş renk filtreleme ve çeşitli araçlar (diğer adıyla widget’lar) sağlayan bir dizi tema sunar.

Tumblr

Tumblr, web’deki orijinal ücretsiz blog alanlarından biridir. Listedeki diğerlerine göre biraz daha farklı olduğu gibi sosyal ağ olarak da tanımlanabilmektedir. Farklılıklardan birisi de platformun daha çok multimedya veya sosyal medya benzeri içeriğe yönelmesidir. Tumblr’a başlamak kolaydır.

Tıpkı normal bir blog platformu gibi, farklı içerik türleri için birden fazla yayın desteği sunmaktadır. İşletme için oluşturulmamasına rağmen, sayfanızda reklam görüntülemenize, satış ortağı bağlantılarını kullanmanıza ve blogunuzu Google Analytics ile entegre etmenize olanak tanır.

Jimdo

Jimdo, ücretsiz blog sitesi açabileceğiniz son alanlardan birisi. Ücretsiz sürümünde, Jimdo’nun temel özellikleri göz önünde alındığında blog açmak isteyenler için en ideal alanlardan birisi olduğu fark edilecektir. Bazı seçimleri yaptıktan sonra siteniz seçimlerinize göre otomatik olarak oluşturulur. Jimdo’nun dezavantajı, ücretli versiyona geçmediğiniz sürece reklamların kaldırılmayacak olması.

Sonuç Olarak “Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?” Rehberi

Bu seçeneklerin her biri, kullanıcılar için ücretsiz blog imkanı sunmaktadır. Türkiye’de bu listede en çok tercih edilenler WordPress, Blogger ve Medium olmaktadır. Blog açmak isteyenler için “Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?” konusunda liste yukarıda yer alan 8 alternatifle sınırlı değildir.

Ücretsiz bir şekilde açabileceğiniz sistemlerde, ne kadar gelişmiş özellikler olursa olsun, kişilerin pek çok açıdan kısıtlamalarla karşı karşıya kalması söz konusudur. Bu nedenle tüm kontrolleri ele almak isteyenler için WordPress gibi sistemlerin kullanılması ve özel alan adı ile alan üzerinden kurulumların sağlanması önerilmektedir.

Ücretsiz olarak yola devam etmek isteyenler ise planlarına ve hedeflerine göre en uygun platformu seçerek hemen blog yazmaya başlayabilir.

Wordpress Hosting
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı