Wordpress

WordPress Site Kurma Rehberi 2020

WordPress site kurma, en kolay Wordpress site yapımı rehberi ile oldukça kolay.  Yeni bir site yapmak isteyenler, rehberi takip ederek, farklı yöntemlerle yeni bir site kurabilir.

En Kolay WordPress Site Yapımı

Yeni bir site açarken, kullanabileceğiniz birçok web sitesi platformu olsa da CMS olarak adlandırılan sistemlerde WordPress’i tercih ederek işinizi çok daha kolay hale getirebilirsiniz. WordPress, dünya genelindeki tüm web sitelerinin % 34’ünden fazlasında kullanılır.  Açık kaynak olan WordPress bedavadır. Böylece kişilerin herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Sürekli güncellenerek desteklenen ve optimize edilen sistem, böylece pek çok işlemin yapılması sayesinde işinizi kolaylaştırır.

WordPress site kurma konusunda en kolay yöntem, WordPress.com üzerinden bir hesap açarak blog sahibi olmaktır. BU seçenekte herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. WordPress uzantılı bir siteniz olacağı gibi hosting gibi ek ihtiyaçlarınız da ortadan kalkar. Fakat bu sistemde çeşitli kısıtlamalar olduğu için daha profesyonel bir şekilde çalışmak isteyenlerin WordPress site kurmak için alan adı ve hosting satın alarak sıfırdan, kendi adına bir site kurması gerekir.

WordPress Site İçin Domain Alma

Web sitenizin adını kuruluşunuzun adı (en belirgin yaklaşım) veya içeriklerinizle ilişkilendirilmiş bir kelime ile seçmeye çalışmalısınız. Yazması kolay, akılda kalıcı ve sitenizi tam olarak yansıtabilecek isimler, markalaşma konusunda size destek sağlar.

WordPress Site İçin Hosting Alma

Web sitemiz için bir barındırma hizmeti almak istemeniz hailinde karşınızda çok fazla seçenek olacaktır. Fiyat, performans, diğer kullanıcı yorumları gibi kriterlerinize göre bunlar arasından seçim yapabilirsiniz.  Barındırma hizmeti aldıktan sonra tek eksik, WordPress site olacaktır.

WordPress Site Kurma – Özel Program İle

Softaculous desteği sunan bir barındırma hizmeti almanız halinde WordPress sitesi kurmanız sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Bunun için sitenizin Cpanel kısmına giriş yaparak listedeki hizmetlerden sırasıyla Softaculous ve WordPress seçimi yapmanız yeterlidir. Karşınıza çıkacak ekranda site adı ve sloganı gibi detayları girerek kurulumu tamamlayabilirsiniz. Softaculous gibi blog kurmanızı sağlayacak farklı servis ve uygulamalar da bulunmaktadır. BU konuda hosting sağlayıcınızın sunduğu hizmetlere bakmanız yeterli olacaktır.

Sıfırdan WordPress Site Kurma

Eğer hosting firmanız bu uygulamayı desteklemiyorsa ve sıfırdan kurulum yapmanız gerekiyorsa, öncelikli olarak WordPress resmi sitesine giriş yaparak son versiyon dosyalarını indirmeniz gerekir. Ardından hosting alanınıza FTP programı ile ya da Cpanel üzerinden erişerek tüm WordPress dosyalarını yüklemelisiniz.

Yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra WordPress site dosyalarınızın içerisinde yer alan wp-config dosyasını düzenleyerek veritabanı adı, şifresi ve kullanıcı adı gibi detayları girmeniz gerekir. Böylece kurulum aşamasında veritabanına bağlantı kolayca sağlanacaktır. Eğer bu işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirirseniz, sitenize giriş yaptığınızda WordPress kurulum adımları karşınıza çıkacaktır. Bu ekrandaki adımları takip ederek, istenen verileri girerek manuel olarak da blog sayfanızı kurabilirsiniz.

WordPress kurulum aşamalarında kişilerin tercih edebileceği bu yöntemlerin her biri, blog sayfasın oluşturulmasını sağlayacaktır. Kendinize göre en kolay yöntemi seçerek değerlendirebilirsiniz. BU aşamalar sonrasında ise site içinde yapılması gereken işlemlere geçiş yapılmalıdır. Sadece sayfanın kurulumu yeterli olmayacağı gibi kişilerin ileri adımlarda neler yapması gerektiğini bilmesi gerekecektir.

En Kolay WordPress Site Yapımı ve WordPress İnce Ayarlar

Kurulum sonrasında site sahipleri için;

  • Sitenizin tasarımını değiştirmek için tema yükleme
  • WordPress’de sayfa oluşturma
  • WordPress’i eklentilerle özelleştirme

WordPress Tema Yükleme

WordPress sitenizin görsel görünümü tema ile sağlanır. WordPress temaları, görünümünü değiştirmek için web sitenize yükleyebileceğiniz profesyonel olarak tasarlanmış şablonlardır. Varsayılan olarak, her WordPress sitesi temel bir temayla gelir. Temanızı, WordPress admin panelinden değiştirebilirsiniz. Görünüm »Temalar sayfasını ziyaret ederek temaları görüntüleyebilirsiniz. Yeni tema eklemek adına ise ‘Yeni Ekle’ düğmesine tıklayabilirsiniz. Bir sonraki ekranda, WordPress.org tema dizininde bulunan binlerce ücretsiz temasından birisini seçebilirsiniz. Temanızı yükledikten sonra, Görünüm menüsü altındaki Özelleştir bağlantısını tıklayarak temanızı özelleştirebilirsiniz.

WordPress Eklenti Yükleme

Eklenti yükleme işlemleri de tıpkı tema yükleme ve değiştirme gibi yapılmaktadır. Bu aşamada ise eklentiler sekmesinin ziyaret edilmesi yeterlidir. Mevcut eklentilerin neler olduğu görebilir, istediğiniz eklentiyi de kolayca sitenize ekleyebilirsiniz.

WordPress Sayfa Oluşturma

Tüm ayarlamalar yapıldıktan sonra içerik girişi yapılmalıdır. İçerik girişi için sayfa oluşturabilir ya da yazılar bölümünden yeni blog yazılarınızı ekleyebilirsiniz.

Wordpress Hosting
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı