WordpressEklentiler

WordPress Görsellerine Sağ Tıklama Engelleme

Web sitenizde bulunan görüntüleri kaydetmelerini engellemek veya zorlaştırmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır.

Resimlerinize sağ tıklama açılır penceresi eklemeyerek engelleyebilirsiniz. Bunu, sağ tıklamayı devre dışı bırakan ve web sitenizden resim indirmeyi zorlaştıran eklentileri kullanarak WordPress’te yapabilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress Görsellerine Sağ Tıklama Engelleme nasıl yapıldığını göstereceğiz. Ayrıca, kullanıcıları web sitenizden görüntüleri çalmamaları için alternatif yaklaşımlardan bahsedeceğiz.

WordPress Görsellerine Sağ Tıklama Engelleme

Öncelikle, No Right Click Images eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir .

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, eklenti ayarlarını yapılandırmak için Ayarlara girip Sağ Tıklama Görüntüleri Yok sayfasını açın.

Varsayılan seçenekler çoğu kullanıcı için işe yarar, ancak yine de varsayılan seçenekleri gerektiği gibi inceleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

İlk seçenek, giriş yapan WordPress kullanıcılarının resimlere sağ tıklamasına izin verir. ‘Görüntüleri Sürüklemeyi Devre Dışı Bırak’ seçeneği, kullanıcıların tarayıcılarından bilgisayarlarına bir görüntüyü kaydetmeyi engeller.

‘Dokunma olaylarını devre dışı bırak’ seçenekleri, kullanıcıların görüntüleri indirmek için cep telefonu gibi dokunmatik cihazları kullanmasını engeller.

Apple cihazlarda hareketleri ve içerik menüsünü de devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayarları gözden geçirdikten sonra, değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Değişiklikleri kaydet’ butonuna tıklamayı unutmayın.

Artık WordPress oturumunu kapatabilir ve ardından eklentiyi çalışırken görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Resim Galerilerine Sağ Tıklama Yok Ekleme

Yukarıdaki çözüm, web sitenizdeki tüm görseller için işe yarar. Ancak, görüntülerini korumak isteyen birçok kullanıcı, fotoğrafçılar ve çalışmalarını galeriler aracılığıyla paylaşan kişilerdir.

Burası Envira Gallery’nin devreye girdiği yerdir . Piyasadaki en iyi WordPress galeri eklentilerinden biridir ve resim galerileriniz için sağ tıklamayı devre dışı bırakan bir koruma eklentisiyle birlikte gelir.

İlk yapmanız gerek şey, Envira Gallery eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir.

Etkinleştirdikten sonra, lisans anahtarınızı girmek için Envira Galerisinden Ayarlar kısmını tıklamanız gerekir . Bu bilgileri Envira Gallery web sitesinde hesabınızın altında bulabilirsiniz.

Ardından, Envira Galerisi kısmına girip Eklentiler sayfasını tıklamalısınız . Koruma eklentisine tıklayın daha sonra Yükle ve Etkinleştir butonuna tıklayın.

Şimdi Envira Gallery eklentisini kullanarak resim galerileri oluşturabilirsiniz.

İlk resim galerinizi oluşturalım ve bu fotoğraf galerisindeki resimler için sağ tıklama gerektirmeyen korumayı etkinleştirelim.

Yeni bir galeri oluşturmak için öncelikle Envira Galerisini tıklayın Yeni Sayfa Ekle butonuna tıklayın. Oluşturacağınız resim galeriniz için bir başlık belirleyin ve daha sonra galeriye eklemek istediğiniz dosyaları seçip yükleyin.

Daha sonra, aşağıdaki galeri ayarı bölümüne girmeniz için Misc sekmesine tıklamanız yeterlidir. Buradan görüntü koruma ayarları bölümüne tıklayın.

Bu özel resim galerisi için sağ tıklamayı devre dışı bırakmak için ‘Görüntü Korumasını Etkinleştir’ onay kutusunu işaretlemeniz gerekir. İsteğe bağlı olarak, kullanıcılar sağ tıklamayı kullanmaya çalıştıklarında bir açılır bildirim de gösterebilirsiniz.

Artık resim galerinizi kaydetmek için yayınla düğmesine tıklayabilirsiniz.

Galerinizi bir WordPress Gönderisine veya Sayfasına Ekleme

Resim galeriniz artık herhangi bir WordPress sayfasına ya da gönderisine ekleyebilmeniz için hazır hale gelmiştir. Galeriyi eklemek istediğiniz sayfayı veya gönderiyi düzenleyin ve Envira Galeri bloğunu editöre ekleyin.

Bu işlemden sonra, açılır menüden daha önce oluşturduğunuz resim galerisini işaretlemeniz gerekecektir. Envira Gallery, resim galerinizi önizleme ile yüklemenizi sağlayacaktır..

Artık yayınınızı kaydedebilir ve sağ tıklama yok özelliğini çalışırken görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Açılır pencere özelliğini etkinleştirdiyseniz, herhangi bir kullanıcı galerideki bir resme sağ tıklamaya çalıştığında böyle görünecektir.

WordPress Görüntülerine Sağ Tıklamayı Devre Dışı Bırakmanın İyi ve Kötü Yanları

Kullanıcıların WordPress resimlerine sağ tıklama eklememesinin en önemli nedeni, web sitesi ziyaretçilerinin bu resimleri herhangi bir yerlerde yasa dışı olarak kullanmasının önüne geçmektir.

Resimlerinize sağ tıklama eklememek, kullanıcıların resimleri indirmesini zorlaştırır. Ayrıca, web sitesi sahibinin görüntüleri indirmelerini veya izinsiz olarak yeniden kullanmalarını istemediğini kullanıcılara hatırlatır.

Ancak, kullanıcıların web sitenizden görüntü çalmasını tamamen engellemez.

Bir kullanıcı yine de o sayfadaki tüm resimleri içeren web sayfasının tamamını indirebilir.

Öte yandan, resimlere sağ tıklama eklememek, web sitenizdeki resimleri kaydetmek için gerçek nedenleri olabilecek birkaç kullanıcıyı da durdurabilir. Bazı kullanıcılar bunu rahatsız edici bulabilir ve bu, web sitenizdeki kullanıcı deneyimlerini etkileyebilir.

Web Sitenizde Görüntü Kopyalamayı Önlemek için Alternatif Yaklaşımlar

WordPress görsellerinize sağ tıklama ekleyerek kullanıcı deneyimini etkilemek istemiyorsanız, çalışmanızın uygunsuz kullanımını engellemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

1. Resimlerinizin Altına Telif Hakkı Bildirimi Ekleyin

Resimlerinizin altına herkesin görebileceği şekilde bir telif hakkı bildirimi ekleyebilirsiniz. Bu yöntem kullanıcı deneyimini etkilemeden caydırıcı bir rol oynar.

Bunu Gutenberg bloklarını kullanarak yapabilirsiniz.

2. Kullanıcılara İzin İsteme Şansı Verin

Kullanıcıların sizin izniniz ve koşullarınız dahilinde resimlerinizi yeniden kullanabilmesini istiyorsanız, bunu onlara bildirmeniz yeterlidir. Kullanıcıların istek göndermesi için basit bir iletişim formu oluşturabilmeniz için WPForms’u kullanmanızı öneririz .

3. Resimlerinize Filigran Ekleyin

Resimlerinize filigran da ekleyebilirsiniz . Bu, resimlerinizin kalitesini ve estetiğini etkileyecektir, ancak kullanıcıları bu resimleri çalmaktan ve yeniden kullanmaktan kesinlikle caydıracaktır.

Umarız bu yazımız, WordPress Görsellerine Sağ Tıklama Engelleme Nasıl Yapılır konusunda yardımcı olmuştur.

WordPress Görsellerine Sağ Tıklama Engelleme başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan sorularınızın yanıtını alabilmeniz için veya öneride bulunabilmeniz için aşağıda yer alan yorumlar kısmını kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dilerseniz daha önce bloğumuzda paylaştığımız WordPress LiteSpeed ​​Cache Eklentisi Kurulumu ve Ayarları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Wordpress Hosting

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı