Wordpress

WordPress’te Yorumları Devre Dışı Bırakma

Bu yazımızda, WordPress’te yorumları devre dışı bırakma konusundan bahsedeceğiz.

Yorumlar, sitenize gelen ziyaretçilerle etkileşim kurmanın muhteşem bir yolu olsa da, bazı web sitesi sahipleri sitelerinde yorumlara izin vermek istemezler.

WordPress sayesinde, belirli gönderiler, sayfalar, özel gönderi türlerindeki yorumları devre dışı bırakabilir ya da web sitenizdeki bütün yorumları tamamen kaldırabilirsiniz.

WordPress'te Yorumları Devre Dışı Bırakma

WordPress Yorumları Devre Dışı Bırakma Nedenleri

Birçok küçük işletme sahibi , web sitelerini oluşturmak için WordPress’i tercih etmektedir. Bu web sitelerinde genelde blog bölümü yer almaz. Çoğunlukla hizmetler, hakkımızda, iletişim vb. gibi statik sayfalarI vardır. Bu gibi durumlarda, yorumlara izin vermek hiç mantıklı değildir.

Diğer durumlarda, blog yazarları spam yorumlar yapılmasına izin vermek istemediklerini bildirirler. Bu durumlarda, söz konusu belirli gönderiler veya sayfalardaki yorumları basit bir şekilde devre dışı bırakabilirsiniz.

Ya da bazı iş bloglarının istenmeyen postaları önlemek için yorumları tamamen devre dışı bırakmayı tercih edebilirler. İstenmeyen posta koruma tekniklerini her zaman kullanabilseniz de, yorum bölümünü devre dışı bırakmak sorunu tamamen çözecektir.

Sebepiniz ne olursa olsun, yorumları tamamen devre dışı bırakabilir hatta yorum bölümünü WordPress sitenizden kaldırabilirsiniz.

WordPress’te yorumları devre dışı bırakmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Hadi şimdi o yollara bir göz atalım.

Gelecek Gönderilerde Yorumları Devre Dışı Bırakma

WordPress sitenizi yeni başlattıysanız eğer gelecek gönderilerinize yapılan yorumları basitçe durdurabilirsiniz.

Bunu yapmak için, WordPress yönetici panelinizin sol kenar çubuğundan yer alan Ayarlar » Tartışma kısmına tıklayın.

Bu sayfada, “İnsanların yeni makaleler hakkında yorum yazmasına izin ver” seçeneğinin işaretini kaldırmanız ve daha sonra ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklamanız gerekir.

Bu, gelecekte yapacağınız tüm yayınlarınızdaki yorumları devre dışı kalmasını sağlayacaktır.

Belirli Bir Sayfa veya Gönderideki Yorumları Devre Dışı Bırakma

Varsayılan olarak, tüm sayfalarınızda yorumlar kapalıdır.

WordPress size tek tek sayfalardaki ve gönderilerdeki yorumları etkinleştirme veya devre dışı bırakma özgürlüğü verir.

Bu işlemi Sayfaları » Tüm Sayfalar kısmından yapabilirsiniz. Sonraki sayfada, yorumları etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istediğiniz bir sayfanın başlığının üzerine gelerek Düzenle butonunu tıklamanız gerekir .

Sayfanızın sağ üst köşesinde 3 dikey nokta simgesini göreceksiniz. Bir açılır menüyü açmak için üzerine tıklamanız ve ardından Seçenekler kısmına tıklamanız gerekiyor.

Bu işlem sayesinde bir açılır pencere açılır burada Tartışma kutusunun etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekiyor.

Bu kalıcı kutuyu kapattığınızda , editörünüzün sağ kısmında Tartışma meta kutusunu göreceksiniz. Görmüyorsanız, görüntülemek için lütfen Belge sekmesine tıkladığınızdan emin olun.

Şimdi, bu sayfadaki yorumları devre dışı bırakmak için Yorumlara İzin Ver kutusunun işaretini kaldırarak değişiklikleri kaydetmek için Güncelle butonuna tıklayabilirsiniz .

Yorumları seçerek etkinleştirmek istiyorsanız, belirli sayfalarda etkinleştirmek için kutuyu işaretlemeniz yeterlidir.

Tek tek gönderilerdeki yorumları veya diğer özel gönderi türlerini kapatmak için aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Toplu Sayfalarda ve Gönderilerde Yorumları Devre Dışı Bırakma

Bu işlemi tek tek yapmak yerine tüm yayınlarınız ve sayfalarınızdaki yorumları devre dışı bırakmak istiyorsanız eğer ilk olarak tüm makalelerinizi görmek için Yazılar » Tüm Yazılar kısmına gidin.

Ardından, tüm gönderileri seçin , Toplu İşlemler açılır kutusundan Düzenle kısmını seçin ve Uygula butonuna tıklayın.

Artık yazar adını değiştirmek ve seçilen tüm yayınlar için yorumları kapatmak dahil toplu işlemler yapabilirsiniz.

Yorumlar açılır kutusundan İzin verme kısmını seçin ve Güncelle butonuna tıklayın. Bu işlem seçilen tüm yayınlarınızdaki yorumları devre dışı bırakacaktır.

Sayfalarınızdaki yorumları kapatmak için de aynı şekilde yapabilirsiniz.

Bütün WordPress Yorumlarını Silme

Yukarıdaki yöntemler yazılarınız ve sayfalarınızdaki yorumları devre dışı bırakacak olsa da, mevcut yorumları WordPress sitenizden kaldırmayacaktır.

Sitenizdeki tüm yorumları silmek için, yönetici panelinizin sol kenar çubuğundan Yorumlar kısmını tıklayın .

Ardından tüm yorumları seçin , Toplu İşlemler açılır kutusundan Çöp Kutusuna Taşı seçeneğini seçerek Uygula butonuna tıklayın. Bu, sitenizdeki mevcut bütün yorumları silecektir.

Web sitenizde çok sayıda yorum varsa, bu adımı birçok kez tekrarlamanız gerekecektir.

Medyada Yorumları Devre Dışı Bırak

Medya sayfalarındaki yorumları devre dışı bırakmak istiyorsanız eğer bunu yapmanın iki yolu vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri izleyerek tek tek medya eki dosyalarındaki yorumları manuel olarak devre dışı bırakabilirsiniz, fakat bu işlem zaman alıcı olabilir.

Tüm medya eklerinde yorumları toplu olarak devre dışı bırakmanın daha kolay yolu, bir kod kullanmaktır. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına veya siteye özel bir eklentiye yapıştırmanız yeterli olacaktır.

1
2
3
4
5
6
7
8
function filter_media_comment_status( $open, $post_id ) {
    $post = get_post( $post_id );
    if( $post->post_type == 'attachment' ) {
        return false;
    }
    return $open;
}
add_filter( 'comments_open', 'filter_media_comment_status', 10 , 2 );

Yukarıdaki çözümden memnun değilseniz eğer Medya ekleriyle ilgili yorumları devre dışı bırakmak için bir eklenti kullanabilirsiniz.

Eklenti Kullanarak WordPress Yorumlarını  Devre Dışı Bırakma

Yorumları manuel olarak devre dışı bırakmak istemiyorsanız , yalnızca bir tıklamayla yapmak için Disable Comments eklentisini kullanabilirsiniz.

WordPress sitenizdeki her yerde yorumları tamamen devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Bunları yayınlar, sayfalar, medya ve diğerleri gibi belirli yazı türlerinde de devre dışı bırakabilirsiniz . Ayrıca yorum formunu kaldırır ve mevcut yorumları görüntülemeyi durdurur.

Yapmanız gereken ilk şey, Disable Comments eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra , yönetici panelinizin sol kenar çubuğundan Ayarlar » Disable Comments seçeneğine gidin .

İlk seçeneği seçmek, WordPress sitenizdeki yorumları devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Eklenti, yorumlar menü öğesini WordPress yönetici alanınızdan da kaldıracaktır.

İkinci seçenek ise, yazılarınız, sayfalarınız veya medyanızdaki yorumları seçerek devre dışı bırakmanızı sağlayacaktır.

Yorumları yalnızca medya eklerinden kaldırmak istiyorsanız eğer Belirli gönderi türlerinde radyo butonunu seçerek Ortam onay kutusunu işaretleyebilirsiniz.

Sadece WordPress sayfalarındaki yorumları kapatmak istiyorsanız aynısını yapabilirsiniz. Eklentiyi kullanmak, WordPress sayfalarındaki yorumları devre dışı bırakmanın en kolay yoludur.

İşiniz bittiğinde, işlemi tamamlamak için Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklamanız yeterlidir .

WordPress’teki “Yorumlar Kapalı” yı Kaldırın

WordPress temanız, yorum durumunu düzgün bir şekilde kontrol etmiyorsa, yorum formunu, mevcut yorumları görüntülemeye devam edebilir ve hatta “Yorumlar kapalı” mesajını gösterebilir.

Tema geliştiricinizden bunu düzeltmesini isteyebilirsiniz çünkü bu standart, uyumlu bir yaklaşım değildir.

Alternatif olarak, aşağıdaki talimatları izleyerek kendiniz de düzeltmeyi deneyebilirsiniz.

Öncelikle, WordPress barındırma kontrol panelinizdeki FTP istemcisi  veya dosya yöneticisini kullanarak WordPress sitenize bağlanın. Şimdi / wp-content / themes / klasöründe bularak mevcut tema klasörünüze gidin.

Tema klasörünüzde comments.php dosyasını bularak, bu dosyaya sağ tıklamanız ve ardından comments_old.php olarak yeniden adlandırmanız gerekiyor.

Ardından, FTP istemcinizin sağ paneline sağ tıklamanız ve Yeni dosya oluştur seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Daha sonra, yeni dosyanızı comments.php olarak adlandırın ve Tamam butonuna tıklayın.

Bu işlem, WordPress temanıza boş bir yorum şablonu sunar, bu şekilde yorumlar gösterilmez.

WordPress temanız comments.php dosyasına sahip değilse, tema geliştiricinize hangi dosyayı düzenlemeniz gerektiğini sormanız gerekiyor.

Spam Koruma Teknikleri

Sadece sitenizi spam göndericilerden ve bağlantı oluşturuculardan korumak için WordPress yorumlarını devre dışı bırakmayı planlıyorsanız eğer spam yorumları önlemek için aşağıdaki tekniklerden bazılarını kullanmanızı öneririz.

Akismet

Akismet , spam yorumlarıyla başa çıkmak için en iyi eklentilerden biridir. En iyi yanı ise WordPress’in arkasındaki ekip tarafından oluşturulmuş olmasıdır.

Bu eklenti, sitenizdeki her yorumu kontrol eder ve spam olup olmadığını doğrular.

Kapanış Yorumları

Yorumları belirli bir süre sonra kapatabileceğinizi biliyor muydunuz ?

Ayarlar »Tartışma kısmına gidin ve” 14 günden eski makaleler hakkındaki yorumları otomatik olarak kapat “yazan alanı kontrol edin.

Bu, 14 gün sonra yorum formunu otomatik olarak kapatacaktır. İhtiyaçlarınıza göre gün sayısını da değiştirebilirsiniz.

Genellikle spam gönderenler eski gönderileri hedef alır, bu nedenle birkaç kullanıcı bu ayarı 180 gün olarak değiştirerek spam’ı önemli ölçüde azaltmaktadır.

Comment Captcha

Yorum formunuza captcha eklemek kullanıcı dostu olmasa da, sitenizi spam yapanlardan korumanıza yardımcı olacaktır.

Yorum formunuzun gönder butonundan hemen önce Google reCaptcha’yı eklemek için  Advanced noCaptcha ve Invisible Captcha eklentisini kullanabilirsiniz.

Web Sitesi URL Form Alanını Kaldırma

Spam gönderenler ile başa çıkmanın bir başka yolu ise web sitesi URL alanını yorum formundan kaldırmaktır.

Bu işlem için Comment Link Remove and Other Comment Tools eklentisini kullanabilirsiniz. Herhangi bir kod yazmadan web sitesi URL alanını yorum formunuzdan kaldırmanıza olanak tanımaktadır.

Kötü IP’leri Engelleme

Kötü IP adreslerinin WordPress sitenize erişmesini de engelleyebilirsiniz. Bu, spam gönderenleri engellemenize yardımcı olacaktır.

Dilerseniz daha önce yazmış olduğumuz Çok Dilli WordPress Sitesi Nasıl Oluşturulur  yazımızı okuyabilirsiniz.

Wordpress Hosting

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı