SEO

Web Sitesi Arama Motorlarına Kayıt Nasıl Yapılır? 3 Farklı Site

Web sitesi sahiplerinin yapması gereken ilk adım arama motorlarına kayıt işlemidir. Arama motoru denildiğinde akla Google, Bing ve Yandex gibi siteler gelmektedir. Bu yazımız ile kayıt işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Sitenizi Arama Motorlarına Ekleyin

Arama motorlarının tarama kapsamında yer almak için sitenizi mutlaka arama motorlarına kaydetmelisiniz. Böylece yeni içerik girdiğinizde arama motorlarının botları sitenizi tarayarak içeriklerinizi indeksleyecektir. Bu sayede sıralamada yukarılara tırmanma yolunda ilk adımı atmış olacaksınız.

Sitenizi Google’a Kaydetme

Öncelikle bu işlemi yapabilmeniz için mutlaka bir Google hesabınızın olması gerekiyor. Ardından aşağıda linkini vereceğimiz siteye Google hesabınız ile giriş yaparak sitenizi ekleme işlemini yapabilirsiniz.

https://search.google.com/search-console/

Yukarıdaki linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak ve buradan işleminize devam edeceksiniz.

Arama Motorlarına Kayıt 1
Arama Motorlarına Kayıt 1

Sol üst köşedeki menü butonunda Mülk Ekle diyerek sitenizin sahipliğini doğrulamanız gerekmektedir. Burada meta etiketi yada bir html dosyası ile doğrulama şeklinde işleminizi yapabilirsiniz.

Arama Motorlarına Kayıt 2
Arama Motorlarına Kayıt 2

Doğrulama işlemi biraz ileri seviye web bilgisi gerektirmektedir. Eğer dosya ile doğrulama yapacaksanız indireceğiniz dosyayı FTP programı ile web sitenizin ana dizinine yüklemelisiniz. Eğer meta etiket kullanacaksanız sitenizin head etiketleri arasına bu kodu eklemeli ve sonra doğrulama işleminizi yapmalısınız.

Artık doğrulanmış bir web siteniz var. Bu aşamadan sonra site haritasını Google Search Console sistemine ekleyerek indeksleme işlemini otomatiğe bağlayabilirsiniz.

Sitenizi Yandex’e Ekleme

Web sitenizi Yandex arama motoruna eklemek istiyorsanız biraz daha uğraştırıcı işlemleri izlemelisiniz. Bu işlem için artık yandex hesabı zorunluluğu yok. Mevcut Gmail hesabınız ile Yandex.Webmaster aracını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki linke giriyoruz ilk adım olarak.

https://webmaster.yandex.com/welcome/

Ardından Log in diyerek Google seçeneği ile girişimizi yapıyoruz. Ardından aşağıdaki resimde görülen alandan sitemizi ekleme işlemini yapıyoruz.

Arama Motorlarına Kayıt 3
Arama Motorlarına Kayıt 3

Bu adımın ardından yine Google işleminde olduğu gibi arama motorlarına kayıt için gerekli olan sahiplik doğrulaması işlemidir. Doğrulama işlemini yine html dosyası yada meta etiket olarak yapabilirsiniz.

Sitenizi Bing’e Ekleme

Bing ve Yahoo artık tek bir çatı altında çalışmaktadırlar. Bing’e eklenen siteler aynı zamanda Yahoo dizinine eklenmiş olmaktadır. Bing’e site eklerken artık daha kolay işlemler yapabiliyoruz. Yani Google Search Console sistemine kayıtlı bir siteniz varsa oradan tüm verileri çekerek birkaç tıkla Arama Motorlarına Kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

https://www.bing.com/toolbox/webmaster

Yukarıdaki linke tıklayarak tüm işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Web sitenizi Arama Motorlarına Kayıt etmeniz rakipleriniz ile aynı platformda yarışmanıza, aramam motorlarının sizi tanımasına ve artık sıralamadaki yerinizi almanıza yardımcı olmak demektir. Bir web sitesi sahibinin mutlaka ilk yapması gereken işlemdir. Önemlidir, çok önemlidir.

Wordpress Hosting
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı