Eklentiler

Wordpress Site Taşıma İçin Duplicator Eklentisi

Yeni bir hosting aldığınızda yada domain değiştirdiğinizde yapmanız gereken Wordpress Site Taşıma işlemi için kullanacağımız eklentiyi sizlere anlatacağız. Bu eklenti sayesinde tüm ayarlarınızı ve içeriklerinizi otomatik olarak zahmetsiz taşıyabilirsiniz.

Worpress Duplicator eklentisi bu iş için yapılmış belkide en kola ve en pratik eklentidir. Kolay kurulumu ve yedekleme sonrası size gereken tüm araçları vermesi ile oldukça kullanışlı bir eklentidir.

Wordpress Site Taşıma İçin Duplicator Eklentisi

Eğer bir sebepten ötürü Wordpress Site Klonlama işlemini yaparak bir sunucudan başka bir yere yada hostingler arası taşıma sırasında kullanabileceğiniz en iyi eklentidir Duplicator eklentisi. Şimdi sizlere adım adım yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Eklentinin Kurulması

Wordpress eklenti kütüphanesinden kurulumumuzu yapacağız. Öncelikle Eklentiler bölümünden Yeni Ekle linkine tıklıyoruz.

Wordpress Site Taşıma 1
Wordpress Site Taşıma 1

Ardından arama kısmına Duplicator yazıp çıkan eklentilerden aşağıdaki resimde yer alan eklentiyi Hemen Yükle butonu ile yüklüyoruz. Yükleme işlemi bitiminde Etkinleştir diyerek eklentiyi aktif hale getiriyoruz.

Worpress Duplicator Eklentisi
Worpress Duplicator Eklentisi

Eklenti etkin hale getirildiğinde sol menüde kendi ismi ile yeni bir öğe olarak yer buluyor. Eklentinin menüsündeki Packages linkine tıklayarak paketleri oluşturma işlemine geçiyoruz.

Wordpress Site Taşıma 3
Wordpress Site Taşıma 3

Karşımıza çıkan bölümler içinde yer alan Create New butonuna basarak yeni bir paket oluşturma işlemine başlıyoruz.

Wordpress Site Taşıma 4
Wordpress Site Taşıma 4

Yeni paket oluşturma ekranında ilk oladak bize paketin yani site yedeğinin dosya ismini soruyor. Bu bölümde kesinlikle Türkçe karakter ve boşluk kullanılmamalıdır. Dosya isminizi değiştirdikten yada olduğu gibi bıraktıktan sonra Next butonu ile işlemlere devam ediyoruz.

Wordpress Site Taşıma 5
Wordpress Site Taşıma 5

Bu aşamada siteniz ve dosyaları taranacaktır. Dosya sayınıza göre biraz uzun sürebilir lütfen sabırla bekleyin.

Wordpress Site Taşıma 6
Wordpress Site Taşıma 6

Tarama işlemi bittikten sonra kaşrınıza dosyaların tarandığına dair bir bilgilendirme ekranı çıkacaktır. Bu bilgilendirmenin ardından alt bölümdeki onay kutucuğunu işaretledikten sonra Build butonu ile paketinizi oluşturabilirsiniz.

Wordpress Site Taşıma 7
Wordpress Site Taşıma 7

Şimdi iste Wordpress Site Kopyalama işlemi yapılıyor. Bu bölüm yine dosya sayınıza göre uzun sürebilir. Lütfen sabırla bekleyin. Bazı sitelerde PHP sürümü 5.2 altında ise eklenti düzgün çalışmamakla beraber site kopyanızı da oluşturamazsınız. Bu ekran bitene kadar bekleyin.

Wordpress Site Taşıma 8
Wordpress Site Taşıma 8

İşlem tamamlandığıda size paketin hazır olduğuna dair bir bilgilendirme ekranı gösterilecektir. Burada sitenizi kolay bir şekilde kurabilmeniz için arşiv dosyası ve setup dosyası olarak iki farklı dosya verilir. Siz kolayca işlemi yapabilmek adına One-Click Download linkne tıklayarak hem arşivi hem kurulum dosyasını indirebilirsiniz.

Wordpress Site Taşıma 9
Wordpress Site Taşıma 9

Eğer site yedeğinizi daha sonra indirmek isterseniz soldaki Duplicator menüsündeki Packages linkine tıklayarak mevcut paketleri listeleyebilirsiniz. Packages bölümünde liste olarak size alınmış yedeklerin tam listesi verilir. Burada yine One-Click Download linki bulunmadığı için önce paketi sonra yükleyiciyi ayrı ayrı indirmeniz gerekecektir.

Wordpress Site Taşıma 10
Wordpress Site Kopyalama

Artık Wordpress site taşıma işlemi için gerekli olan tüm dosyalara sahipsiniz. Bir sonraki yazımızda Duplicator eklentisi ile yedeği alınmış sitenin nasıl yeniden kurulabileceğiniz anlatacağız. Eklenti hakkında soru ya da sorunlarınız olursa lütfen yorum bölümüne yazmayı ihmal etmeyin.

Wordpress Hosting
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı